Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Aktuality > Pes mezi paragrafy - pracovní sympozium

Pes mezi paragrafy - pracovní sympoziumPo necelých dvou letech rozezněl atrium Vysoké školy CEVRO opět radostný psí štěkot, provázející pracovní sympozium Pes mezi paragrafy. Sympozium volně navázalo na akci Pes a právo z roku 2022, úzce se naopak vztahovalo k vydání nové publikace nakladatelství Havlíček BrainTeam „Pes mezi paragrafy“.

Speciální ale nebylo sympozium jen díky přítomnosti čtyřnohých účastníků. Sváteční nádech mu dodala též skutečnost, že se jednalo o již 150. akci konferenčního typu Stálé konference českého práva! Děkujeme za Vaši přízeň a těšíme se na další pokračování této úctyhodné řady setkávání, debatování a kultivování českého právního prostředí.

A co konkrétně zaznělo na této jubilejní akci? Po úvodním slovu zakladatele SKČP JUDr. Karla Havlíčka se slova ujal Mgr. Pavel Punčochář, soudce Obvodního soudu pro Prahu 7 a vedoucí autorského týmu publikace, který promluvil jak k historii a vývoji vztahu člověka a psa, tak k současnému postavení psa v kontextu občanského práva a též práva EU.

Po tomto bloku následovaly „Psí soudničky“ - judikáty zpracované JUDr. Hanou Tichou, soudkyní Nejvyššího soudu ČR. Její vystoupení uvedl JUDr. Havlíček přečtením emailu jedné z účastnic křtu publikace, která apelovala na ohleduplné a odpovědné chování lidí, jak k sobě navzájem, tak ke svým čtyřnohým svěřencům. Případy z judikatury, představené JUDr. Tichou formou vtipných příběhů, vedou k obdobnému závěru – právo není všespasitelné, a nikdy nedokáže nahradit základní lidskou slušnost a ohleduplnost.

Za resort zemědělství pak vystoupila JUDr. Jana Traplová z oddělení ochrany zvířat, která okomentovala připravované změny na úseku ochrany psů a koček, jež chystá Evropská komise. V tuto chvíli chystá EK přísnější režim, zejména evidence a čipování, a to jak psů, tak koček. Ale vše jsou zatím jen pracovní návrhy v počátcích projednávání.

Dalším z přednášejících byl MVDr. Jiří Dousek, Ph.D., expert na veterinární právo, který promluvil k Vybraným etologickým projevům psů významným pro vztah s člověkem. Ústřední myšlenkou vystoupení pana doktora byl předpoklad, že pokud něco „používám“, měl bych to znát. Pan doktor objasnil některé základní nonverbální projevy psů a jejich významy, jejichž časté nepochopení nebo chybná interpretace jsou pak rizikem v interakci mezi člověkem a psem.

K aspektům využívání psů u záchranářů a hasičů promluvila právní asistentka z AK Krutina Múka - Tereza Pekařová. Její vystoupení pak doplnil Mgr. Miroslav Krutina, advokát stejné advokátní kanceláře, který se zaměřil na postavení psa v oblasti trestního práva a otázku trestněprávní odpovědnosti.

Na vystoupení přednášejících navázala bohatá diskuse, v rámci které vystoupilo mnoho z účastníků s dotazy a postřehy ze všech dotčených oblastí. Je zřejmé, že jde o tématiku plnou výzev a nejasností, což dokládá silný zájem o sympozium i publikaci. Těšíme se tedy na další setkávání k psí problematice, které se bude SKČP i nadále věnovat.