Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Aktuality > 26. Právnický klub 22. 6. 2023

26. Právnický klub 22. 6. 2023



Nová základní lidská práva? A co povinnosti?

Stálá konference českého práva (SKČP) pořádala 22. 6. 2023 už 26. Právnický klub, tentokráte na téma – Formuje se nová generace základních práv? Na klubu pod záštitou JUDr. Libora Vávry, prezidenta Soudcovské unie ČR, a JUDr. Petra Šuka, PhD., místopředsedy Nejvyššího soudu, se sešly špičky právní reprezentace ČR.

Diskusi zahájil zakladatel SKČP a moderátor večera JUDr. Karel Havlíček: „Věda a technika výrazně zasahuje do systému základních práv a svobod. Euroatlantická civilizace si přisvojila patent na to, co základní lidská práva jsou.“

První příspěvek k tématu základních práv měl předseda Nejvyššího správního soudu JUDr. Karel Šimka, který uvedl, že základní lidská práva vycházejí z hodnotového systému, který se v čase mění. Příkladem, podle Šimky, může být bezpečí a svoboda, mezi kterými se těžko hledá vyváženost: „Důležité je, jak a kdo ty hodnoty může prosazovat a proti komu.“ Podle Šimky žijeme v blahobytu. Je otázkou, zda lidská práva vedou k tomuto blahobytu, či zda naopak blahobyt generuje různá nová práva.

Druhým hlavním řečníkem byl soudce Ústavního soudu JUDr. David Uhlíř. Ten uvedl, že lidská práva byla po staletí prezentována jako právo boží. Dnes se ale právo opírá o jednotlivce. Nejprve základní práva formuloval suverén, pak přicházela od zákonodárců, nyní od nejvyšších soudních institucí. S tím je ale problém, protože ve třetí etapě se může stát, že se často právo prosadí na základě jediného hlasu, a tato situace se pak může změnit po změně složení soudní instituce. Jako příklad uvedl právo na potrat v USA.

JUDr. Roman Fiala, soudce Nejvyššího soudu ČR, v diskusi vysvětlil, proč si myslí, že se právníci v dnešní době stávají šamany: „Všichni máme právo žít v zeleném světě, a to právo se musí naplnit, děj se, co děj.“ Senátorka a prezidentka Unie rodinných advokátů JUDr. Daniela Kovářová je přesvědčená, že prožíváme nejen redefinici slov, ale také práv: „Je právo na počasí? Na štěstí? Na dítě? Na wifi? Pak ta práva musí někdo zajistit.“ Je to podle ní velká výzva, ale není si jistá, zda to nové generaci bude stačit.

V diskusi na ni navázal exministr zahraničí, JUDr. Cyril Svoboda: „Nebojím se nové generace, ale bojím se zbožštění základních práv.“ Ta lze totiž podle něj definovat vždy jen v konkrétním společenském kontextu a v čase. Doc. JUDr. Pavel Mates upozornil na skutečnost, že pokud jde o základní práva, pak je musí stát zajistit. Jako příklad uvedl internet. Podle předsedy České advokátní komory JUDr. Roberta Němce by práva a povinnosti a práva a svobody měly být vzájemně vyváženy. V nadsázce uvedl: „Existuje jen jedno základní právo – nekrást (majetek, člověka, život).“

V plodné diskusi vystoupila celá řada dalších řečníků, jejichž příspěvky se objeví ve sborníku Skript SKČP, který se připravuje k vydání. Jak v závěru debaty shrnul prof. JUDr. Karel Klíma, téma Právnického klubu bylo tentokráte skutečně žhavé.

Mgr., MgA. Dana Jaklová