Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Aktuality > 6. Středočeský právnický den na téma Sousedské vztahy z pohledu soudní praxe

6. Středočeský právnický den na téma Sousedské vztahy z pohledu soudní praxePrvní dubnové pondělí, 3. 4. 2023, uspořádala Stálá konference českého práva již 6. Středočeský právnický den v prostorech Krajského úřadu Středočeského kraje. Tématem sympozia byly Sousedské vztahy z pohledu soudní praxe a záštitu nad ním převzal JUDr. Ljubomír Drápal, předseda Krajského soudu. Středočeský právnický den je součástí Pražského právnického jara 2023.

Sympozium moderoval a zahájil JUDr. Karel Havlíček, zakladatel Stálé konference českého práva. Kromě uvítání všech zúčastněných poděkoval dlouholetému partnerovi sympozia Středočeský právnický den Krajskému soudu v Praze za spolupráci. Účastníci byli poté přivítáni i vedoucím Odboru legislativně právního a krajského živnostenského úřadu panem Mgr. Vladimírem Černým, který vyjádřil potěšení jak nad pokračující spoluprací Stálé konference českého práva a Krajského úřadu, tak nad zvoleným tématem, neboť problematika sousedských vztahů je tématem živým a aktuálním.

První z hlavních referátů přednesl JUDr. Ljubomír Drápal v úvodu stručně upozornil na specifika tématu Sousedská práva v soudní praxi. Připomněl, že sousedské vztahy a jejich kvalita jsou pro každodenní život často podstatnější než vztahy příbuzenské, vzhledem k četnosti s jakou se s kým stýkáme. Z toho důvodu apeloval na lidský a vstřícný přístup při řešení sousedských neshod.

Následoval referát JUDr. Terezy Dobešové, soudkyně dočasně přidělené ke Krajskému soudu v Praze, která se zaměřila na sousedská práva v rozhodovací činnosti soudu prvního stupně a srovnání se soudní praxí na Slovensku. Dalším příspěvkem byl referát JUDr. Martiny Štolbové, předsedkyně senátu Krajského soudu v Praze, která promluvila o stromech ve vztazích mezi sousedy. Z jejího příspěvku bylo zřejmé, že stromy bohužel nebývají mezi sousedy vždy zdrojem jablek či jiných potěšení, ale spíše jablkem sváru samotným.

Po přestávce odlehčil atmosféru s humorem vtipně pojatým referátem o překrývání civilní a trestně právní rozhodovací praxe týkající se sousedských sporů JUDr. Ladislav Koudelka, PhD., předseda senátu Krajského soudu v Praze. Nicméně i jeho, byť trefně vypointované, soudničky z trestní sféry, jen potvrdily složitost a zapeklitost sousedských vztahů. Závěrečný referát patřil Mgr. Aleně Zemkové, soudkyni Krajského soudu v Praze, která přednesla několik poznámek k sousedským vztahům z pohledu odvolacího soudu.

Během živé závěrečné diskuse bylo položeno několik rozmanitých dotazů z praxe. Jak ale zaznívalo už v průběhu celého dne – soudní rozhodování v sousedských sporech je vždy odvislé od individuálního posouzení každé situace, a málokdy končí ke spokojenosti obou stran. Takže hlavním motem, se kterým se účastníci rozešli, je vždy usilovat o nalezení smírného řešení.