Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Aktuality > Kulatý stůl Etika v tvorbě, interpretaci a aplikaci práva

Kulatý stůl Etika v tvorbě, interpretaci a aplikaci právaStálá konference českého práva ve spolupráci se Soudcovskou unií uspořádala dne 5. dubna 2024 v rámci volného cyklu kulatých stolů, věnovaných problematice etiky v právu, kulatý stůl „Etika v tvorbě, interpretaci a aplikaci práva“. Záštitu převzal JUDr. Petr Šuk, místopředseda Nejvyššího soudu ČR. Akce je součástí VIII. ročníku projektu Pražské právnické jaro.

Účastníci se setkali v prostorech Vysoké školy CEVRO, kde byli přivítání zakladatelem SKČP a moderátorem kulatého stolu JUDr. Karlem Havlíčkem. Debata byla zahájena čtyřmi vystoupeními. Nad právním aspektem tématu se zamysleli JUDr. Libor Vávra, prezident Soudcovské unie, a JUDr. Roman Fiala, soudce Nejvyššího soudu. Historickou perspektivu pak nabídli prof. PhDr. Martin Kovář a prof. Mgr. Miroslav Bárta.

Živá debata účastníků potvrdila, že jde o téma diversifikované a náhledy na přístup a pojetí se liší nejen mezi jednotlivými profesemi, ale i v rámci jednoho stavu. Byť zazněly rozdílné pohledy na míru zohlednění individuálních hodnotových postojů, je zřejmé, že se morálka a hodnoty jednotlivce nedají zcela profesně oddělit. A v tomto kontextu pak vyznělo i závěrečné vystoupení JUDr. Vlasty Formánkové, která zdůraznila potřebu připravovat nastupující profesionály nejen formálně, ale i hodnotově.

SKČP zpracuje obsah diskuse kulatého stolu a příspěvky budu postupně zveřejňovány na komunikačních kanálech SKČP.