Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Aktuality > Pražský právnický podzim 2022

Pražský právnický podzim 2022Sympozium Stálé konference českého práva (SKČP) na téma Home office proběhlo 16. září 2022 ve Vlasteneckém sále Karolina shodou okolností v okamžiku, kdy Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo pracovní návrh novely zákoníku práce s právní úpravou institutu „práce na dálku“. V sále se sešlo na 90 účastníků z akademické půdy, ze soudcovské i advokátní obce, z politiky, zástupci z MPSV i zástupci zaměstnavatelů. Moderátor akce a zakladatel SKČP JUDr. Karel Havlíček nejprve přivítal prof., JUDr. Věru Štangovou. Ta se věnovala home office jako atypickému pracovnímu vztahu, který může být výhodný, ale má i svá rizika. „Tento způsob práce vyžaduje velkou kázeň a pevná pravidla,“ zdůraznila.DSC_1658.jpg

Prof. JUDr. Petr Hůrka, náměstek ministra vnitra pro státní službu, se obává, že regulace chystaná MPSV by mohla ztížit situaci zaměstnavatele: „Nařízená práce z domova musí právně sedět, musí se vyladit.“ Podle Hůrky je to nástroj, který je reál-ný pro veřejnou správu, méně pro sféru soukromou.

Soudce Ústavního soudu JUDr. Jaromír Jirsa upozornil na úskalí, která právní úprava může přinést při případných soudních řízeních. Někdy může jít o zdánlivé banality: „Jak se bude prokazovat, když pracuji na dálku a cestou na WC si zlomím nohu, zda jsem např. neměl alkohol?“ Jeho kolega z Ústavního soudu JUDr. Tomáš Lichovník zase vnímá jako možný problém nerovnost při aplikaci tohoto pracovního vztahu: „Jestliže bydlím se dvěma dětmi v 1+kk, pak asi nebudu moci home office vykonávat.“ 

Advokátka Mgr. Marie Janšová se věnovala také možným právním sporům zaměstnanců a zaměstnavatelů: „Je velká část firem, velká část zaměstnavatelů, která to bere jako benefit zaměstnancům.“ Senátorka MUDr. Jitka Chalánková upozornila na nebezpečí home office pro děti: „Maminky se při práci z domova soustředí na pracovní úkoly a nemají čas na děti.“ Analytik pracovního trhu Tomáš Ervín Dombrovský přišel s výsledky šetření na téma práce na dálku. Podle nich by 39 % lidí chtělo home office 1x týdně: „Neví se ovšem, jak vyčíslovat náklady na práci z domova,“ upozornil mimo jiné. Podle Ing. Petra Zajíčka je důležité, aby se řízení firem při práci na dálku soustředilo na hranice duševní a sociální oblasti. Státní zástupce Mgr. Ing. Jan Scholle upozornil na to, že v jeho oboru je home office běžný: „Přeji si, aby při zákonné úpravě ani jedna strana (zaměstnavatel – zaměstnanec) neměla svázané ruce.“ Poslední vystoupení patřilo JUDr. Markétě Schormové z Hospodářské komory ČR. „Komu prospěje regulace home office?“ byl název její přednášky, v níž mj. uvedla: „Ať se nereguluje, co funguje. A to je home office.“ Příspěvky vyvolaly bohatou diskusi. Senátorka Chalánková na sociálních sítích vyjádřila názor, který zazněl od řady účastníků sympozia: takto by měla probíhat příprava chystaných právních změn.

Dana Jaklová, HBT

 

V říjnu letošního roku připravujeme konferenci na téma „Pes a právo“, na jejíž konání bude navazovat stejnojmenná publikace, kterou má naše nakladatelství zařazenou v edičním plánu na nejbližší období.

Registrace na sympozium Pes a právo

Ve stejném měsíci proběhne konference s aktuálním tématem „ESG“, na jejíž přípravě spolupracujeme s advokátní kanceláří Císař, Češka, Smutný. Záštitu nad touto akcí přebírá místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk.

V listopadu se po dvouleté přestávce bude konat velmi oceňovaný Právnický salon. Tradičně počítáme s tím, že se odehraje v rezidenci pražského primátora, tentokrát na téma „Základní práva a svobody – problém hierarchie a heterarchie“. Vyvrcholením každého Pražského právnického podzimu je Právnický klub v kavárně Adria.

Pražský právnický podzim ovšem letos Právnickým klubem neskončí. Po něm bude ještě následovat v prvním prosincovém týdnu konference, o jejímž zaměření jednáme mimo jiné s Unií rodinných advokátů, Vězeňskou službou a Exekutorskou komorou.

Současně se již připravujeme na další ročník Stálé konference českého práva a jako každý rok plánujeme opět aktuální a zajímavá témata. Uvítáme, pokud nám napíšete své tipy, a rádi je při formování dalšího programu zohledníme.

Ing. Eva Pešková