Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Aktuality > Proběhl první ze série odborných seminářů k rozvodové problematice

Proběhl první ze série odborných seminářů k rozvodové problematiceDne 31. 3. 2023 se uskutečnil první ze série odborných seminářů k rozvodové problematice, kterou připravila Stálá konference českého práva ve spolupráci s projektem Servis rodiny WOMEN FOR WOMEN o. p. s. Nad cyklem převzal záštitu JUDr. Libor Vávra, prezident Soudcovské unie.

Tentokrát jsme se zaměřili na oblast Rozvod a manželé. Ke zcela naplněnému sálu promluvila nejdříve Mgr. Kamila Šaffková, vedoucí projektu Servis rodiny, o tom, co je smyslem a obsahem projektu – nabízet rozvádějícím se partnerům podporu a služby s cílem zajistit tak co nejohleduplnější a nejméně stresující prostředí pro děti zasažené rozvodem a ideálně dosáhnout vyřešení dohodou.

Pak se slova ujal hlavní přednášející JUDr. Jaromír Jirsa, soudce Ústavního soudu a čestný prezident Soudcovské unie, který probral jednotlivé aspekty rozvodu manželů z pohledu soudní praxe a výnosů Ústavního soudu, nicméně ve zcela stejném duchu hesla: Normální je nesoudit se! Vhled do role advokátů poskytla posluchačům Mgr. Barbora Gaveau, LL.M., advokátka Servisu rodiny. Zdůraznila dichotomii mezi respektováním klienta, tj. rodiče, a konáním v zájmu dítěte, které technicky klientem advokáta není.

Již od začátku příprav byl očekáván velký příslib od mezioborového formátu setkání. Účastníky byli jak zástupci soudů, tak OSPOD i advokátů, a právě tahle příležitost vzájemně sdílet postupy, náhledy, ale i úskalí při výkonu práce zúčastněných stran, se potvrdila jako velmi přínosná. Účastníci se též shodli, že užívaná terminologie nejen neodpovídá době a současným potřebám, ale je často až zavádějící.

Bylo milé vidět, že důraz na smírčí řešení je v popředí většiny participujících profesionálů, nicméně během odborné diskuse, kterou byl celý seminář zakončen, se přece jen ukázala různá slabá místa a prostor pro zlepšení. Věříme, že i tyto semináře přispějí k posunutí věcí správným směrem. Už teď se těšíme na další setkání 21. 4. 2023 tentokrát na téma Rozvod a děti.