Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Aktuality > Rozvod a děti - odborné semináře úspěšně pokračují

Rozvod a děti - odborné semináře úspěšně pokračujíDne 21. 4. 2023 proběhl v pořadí druhý seminář z jarní série odborných seminářů k rozvodové problematice. Tentokrát byl zaměřen hlavně na dopady rozvodu na děti. K naplněné přednáškové místnosti promluvila nejprve Mgr. Kamila Šaffková, vedoucí projektu Servis rodiny. Projekt představila a seznámila posluchače se službami, které rozvádějícím se rodinám projekt nabízí. Projekt Servis rodiny je projektem realizovaným obecně prospěšnou společností WOMEN FOR WOMEN.

Pak už následoval přednáškový blok vedený JUDr. Jaromírem Jirsou a Mgr. Kryštofem Jankem, kteří probrali jednotlivé aspekty rozvodového řízení vzhledem k dopadům na děti, každý z pohledu své odbornosti – soudní a advokátní. Pozornost byla věnována jak skutečnosti dvojího „metru“ rozcházejících se nesezdaných partnerů a rozvádějících se manželů, tak skutečnosti, že v porovnání s praxí jiných evropských států, přistupuje český právní systém k rozvádějícím se rodičům automaticky s předpokladem, že chtějí dítě poškodit, a vymezuje si tedy silnou roli i pro rozhodování o jejich rodičovské roli. V jiných státech se rodičovské úlohy a povinnosti rozcházejících se rodičů nijak formálně neupravují, dokud to situace nezačne vyžadovat.

Mezi všemi panovala shoda, že hlavním cílem by mělo být smírné řešení a přístup, ne podněcování rozepří. Bohužel praxe ukazuje, že i v rozvodových řízeních platí trend současné doby – halasné dovolávání se práv, ovšem s minimální ochotou naplňování vlastních povinností.

Živá diskuse proběhla také k rozpolcenosti pozice pracovníků OSPOD a úskalí v naplňování jejich role procesní a veřejnoprávní.

Odpolední odborná diskuse byla zahájena příspěvkem paní Markéty Novákové z Cochem.cz, která představila jak projekt a jeho aktivity, tak ideovou myšlenku cochemského přístupu a možné formy aplikace do české praxe.

Seminář byl velmi bohatý jak fakticky, tak výměnami názorů a zkušeností z praxe a znovu jasně ukázal, jak důležitá je spolupráce a komunikace všech klíčových aktérů. Bylo milé vyslechnout si řadu pozitivních příkladů dobré praxe, které ukazují, že cesty existují. Na YouTube HBT jsou k shlédnutí videa ze semináře.

Další seminář se uskuteční 12. 5. 2023 opět v CEVRO Institutu.