Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha je pravidelným partnerem Pražského právnického podzimu a její listopadové konference se už staly tradicí. V letošním roce se zapojila do projektu konferencí nazvanou Budoucnost veřejné správy v ČR, jež na půdě této vysoké školy proběhla ve čtvrtek 2. listopadu 2017. Obsazení konference bylo prestižní a diskutovaná témata aktuální. Záštitu konferenci poskytl náměstek ministra vnitra pro státní službu RNDr. Josef Postránecký, diskusi moderovala Ing. Květoslava Kořínková a akce zúčastnila řada osobností i státních tajemníků z různých resortů.
Konferenci zahájil rektor Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů doc. PhDr. Václav Soukup, který představil přítomným vizi společnosti jako komplex institucí sloužících k uspokojováním rozličných potřeb. Každá instituce (stát, firma či rodina) má konkrétní cíl, prostředky, nástroje a střídavě se jí daří stanoveného cíle dosáhnout. Veřejná správa funguje prakticky bez zakolísání, ale také bez ocenění, a kdyby úředníci vstoupili do stávky, civilizace by se rychle zhroutila. Ke škodě veřejné správy si však v mládí málokdo přeje stát se úředníkem.
Na jeho vystoupení navázal RNDr. Josef Postránecký, který se věnoval konfliktu státní právy a samosprávy. Po něm vystoupil předseda Nejvyššího správního soudu JUDr. Josef Baxa, který shrnul poznatky soudu k činnosti státní správy. Naznačil, že komplikací není fungování státní správy, ale dlouhodobě neutěšený stav českého právního řádu. Neustálé změny a novelizace způsobují lidské ztráty a nedostatek kontinuity. Namísto silného a útlého státu jsme vybudovali stát slabý, leč notně zbytnělý. Přeregulovanost způsobuje nepřehlednost, což plodí problémy i ve veřejné sféře. Nezbytností je tedy revize a pročištění právního prostředí.
Na tyto základy diskuse navázal nestor české státní správy Ing. Edvard Outrata, který přítomné informoval o rozdílu české a zahraniční státní správy i o neúspěšných pokusech o reformu státní správy v minulosti. V diskusi dále vystoupili doc. Ing. Marie Bohatá s problematikou etiky, JUDr. Štefan Viedenský s výkladem zákona o zahraniční státní službě, JUDr. Daniela Kovářová o výbavě úředníka, Ing. Štěpánka Cvejnová s řízením kvality nebo Ing. Jana Marková se srovnáním veřejné správy v členských zemích. I po oficiálním ukončení celé akce setrvali přítomní na svých místech a ještě dlouho diskutovali o přednesených problémech.
Zpracovala JUDr. Daniela Kovářová