Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Aktuality > Právo svobodně se vyčůrat. Nebezpečná utopie hajzlíkové politiky

Právo svobodně se vyčůrat. Nebezpečná utopie hajzlíkové politikySledujte pravidelné páteční Filozofórum Karla Havlíčka na Info.cz

Absurdita mnohých aktuálních událostí překračuje hranice představitelného. Je tedy třeba pochopit, že problém veřejných záchodků může zastínit alespoň na dva tři dny drahotu, inflaci, nálety helikoptér rozhazujících groše mezi chudnoucí obyvatelstvo, suchá říční koryta, nedostatek čipů, pšenice, ropy, plynu, cigaretových papírků i papíru na výrobu knih, válku v zemi takřka sousední i migraci s ní spojenou, natož pak nějaké abstraktní potíže demokracie a právního státu. Toaletních komentářů jsem za poslední dny napočítal patnáct. 

Není to ostatně poprvé v dějinách, co osud místa, kam i diktátoři chodí sami, vzbuzuje takovou pozornost. Občas připomínám, že když v době Vespasianova panování tenhle římský pantáta zavedl daň z použití městské toalety, jeho synátor Titus krčil nos nad nízkostí takto projevovaných materiálních zájmů. Císař zase mávl rukou nad změkčilostí mládeže, která by pro vznešené ideály přivedla společnost na mizinu, strčil juniorovi pod nos minci a pravil, že peníze nepáchnou. To ovšem bylo v zabedněné antice. My máme v čele jinačí politické kofry. Pan Čižinský by chtěl (poté, co se mu to údajně povedlo pilotní hajzlíkovou politikou v „jeho“ pražském obvodu) otevřít toalety v celé zemi, neboť právo svobodně se vyčůrat jen omylem vypadlo z katalogu základních práv člověka a občana. Nevadí mu, že klíče od těch záchodů patří jiným. Politické body za znárodnění hajzlíků pan Čižinský tak nějak cítí – a rozhodně mu nepáchnou.