Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 31 1 2 3
seminář Rozvod a manželé
4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24
seminář Rozvod a děti
25 26
27 28 29 30
XXII. Právnický klub
1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Aktuality > Uskutečnil se další seminář k rozvodovým otázkám

Uskutečnil se další seminář k rozvodovým otázkámDne 12.5.2023 proběhl třetí seminář z jarní série seminářů k problematice rozvodů. Tentokrát jsme se opět více zaměřili na rozvod jakožto rozpad manželství. Seminář vedený lektory JUDr. Jaromírem Jirsou a Mgr. Kryštofem Jankem měl tradičně velký ohlas. V úvodu byli posluchači seznámeni s projektem Servis rodiny, WOMEN FOR WOMEN, o. p. s. Mgr. Kamila Šaffková představila nejen projekt, ale seznámila účastníky i s obsahem rodičovských edukací, které jsou v rámci projektu poskytovány rozvádějícím se manželům.

Přednáškový blok se následně věnoval výzvám a úskalím rozvodů z pohledu Ústavního soudu a pohledu advokátů. Zazněla řada doporučení, jak lze napomoci tomu, aby rozvod proběhl co nejhladčeji, bez zbytečných dramat, průtahů a odvolání. V této souvislosti pan doktor Jirsa uvedl, že každá 3. kauza u Ústavního soudu je rodinné právo, což považuje za alarmující. Také apeloval na zainteresované odborníky nahlížet na danou kauzu vždy v širším kontextu než jen výhradně za svou odbornost, neboť jsou rodinné kauzy vždy spletité.

V odpolední části vystoupila s příklady dobré praxe Mgr. Halka Lacinová, OS Litoměřice, která krásně popsala, jakým způsobem zavedla na svém soudu interdisciplinární spolupráci soudců, pracovníků OSPOD, probační a mediační služby, mediátorů, sociálních pracovníků a terapeutů. Velmi také ocenila přínos vyšších soudních úředníků. Do tohoto procesu velmi účinně vstoupili WOMEN FOR WOMEN a pomáhají nejen prakticky, ale zejména finančně.

Pan JUDr. Jirsa zmínil také potřebu zlepšení informovanosti účastníků řízení. Součástí edukace mohou být také informace o průběhu soudního řízení.

Ekonom Milan Dvořák v diskusi upozornil na důležitost včasného řešení společného jmění manželů (SJM) a společného majetku, jež obsahuje řadu položek, které není akutně nutné řešit v momentě rozvodu jako takového, ale opomenuty úplně mohou způsobit závažné komplikace i po mnoha letech.

Když jsme byli osloveni WOMEN FOR WOMEN spolupořádat tento přednáškový cyklus, přijali jsme s velkým nadšením, protože jsme nepochybovali o jeho potřebnosti a přínosu. Pozitivní ohlasy účastníků po každém realizovaném semináři toto rozhodně potvrzují. Jsme rádi, že se na seminářích podílíme, každé setkání je obohacením i pro nás. 16. 6. 2023 se budeme těšit na závěrečné setkání jarního cyklu.