Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > O čem jsme konferovali > Aktuální středočeské problémy pohledem středočeských soudců

Aktuální středočeské problémy pohledem středočeských soudcůVII. Středočeský právnický den – Aktuální středočeské problémy pohledem středočeských soudců

Stálá konference českého práva uspořádala v rámci VIII. ročníku cyklu Pražské právnické jaro další, v pořadí již sedmý, Středočeský právnický den. Tentokrát na téma Aktuální středočeské problémy pohledem středočeských soudců.
Sympozium se konalo v sídle Krajského úřadu Středočeského kraje, kterému tímto děkujeme za spolupráci a trvající podporu ve formě poskytnutí prostor pro konání akce.
Sympozium zaštítil předseda Krajského soudu v Praze JUDr. Jiří Grygar, Ph.D. Přednášejícími pak byli soudci Krajského soudu. Velké poděkování patří tak i panu předsedovi a soudcům Krajského soudu jak za spolupráci na tomto sympoziu, tak za dlouholeté partnerství, díky kterému se Středočeský právnický den koná.
Témata, se kterými přednášející vystoupili, se dotýkala úzce činností samosprávy, ale jelikož odrážela praxi ze soudní síně, měla svou relevanci i pro advokáty a další soukromé subjekty, které jsou buď aktéry správních řízení nebo pak případně i řízení soudních. Skladba účastníků toto odrážela, a v zaplněném sále naslouchali jak zástupci veřejné správy, tak i privátního sektoru. 
Účastníci ocenili zejména skutečnost, že všichni přednášející připravili své příspěvky velmi prakticky a věnovali se konkrétním úkonům, procesům, problémům a jejich řešením, se kterými se ve své praxi účastníci setkávají. Jak správně užívat datové schránky, na jaké formální a procedurální věci dát pozor, aby podání nebo přijetí datovou schránkou bylo považováno za platné, skvěle přednesl Mgr. Jan Podaný. Možné pozice obce a formy postupu v případě insolvence popsala Mgr. Veronika Dumanjić. S úskalími, která přináší role veřejného činitele v pozici starosty či zastupitele z pohledu trestní odpovědnosti, posluchače seznámil JUDr. Tomáš Jureček a doplnil i několik příkladů z judikatury. Odpolední blok pak byl věnován otázkám spojeným se stavebními řízeními. Na role aktérů stavebněprávních procesů, jejich vlivu na průběh řízení a zejména krokům, které usnadní či naopak zkomplikují případné soudní řízení, se zaměřil Mgr. Ing. Petr Šuránek. K problematice odstraňování staveb promluvil na závěr Mgr. Josef Straka a též doplnil příklady z praxe. Celý program moderoval JUDr. Karel Havlíček, zakladatel Stálé konference českého práva.
Sympozium uzavřela bohatá diskuse z pléna. 7.  Středočeský právnický den se opět velmi vydařil a jeho účastníci si odnášeli řadu praktických rad a doporučení, která ve svých praxích, ať už z pozice starosty, advokáta, stavitele či jiného aktéra, rozhodně využijí.

Mgr. Kristina Kárová Sokolová

Stálá konference českého práva